Safenat Paneach – IV

Typ: CD
Rok vydání: 2023
Label: Yannick South Records
Délka: 39:31
Autor: Chip Nixon
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Číslovka novýho alba SAFENAT PANEACH dává tušit, kolikátá uhodila. Musim se přiznat, že mne předchozí tvorba kapely vůbec neoslovila, když jsem tomu před více než rokem dával šance. Jelikož jsem ale upřímně nadšenej z novýho cédéčka, dám starším věcem další pokus. Možná nebyla chyba v hudbě…

Hudba je to totiž velice barevná, jakkoliv je tohle přídavný jméno nadhodnocováno a přepoužíváno. Barvy, melancholie s očekáváním příchozího podzimu. IV přišla možná moc brzo („umírá hmyz na konci léta“), ale co na tom. Důležitý je, že muzika je skvělá a texty jsou strašně krásný. Na můj vkus je teda moc přeandělováno, ale Petr W. určitě ví co dělá a kdo jinej by měl pokládat anděly na papír? Navíc, booklet odkrývá velice osobní věnování těm, kteří už tu být nemohou. A žel jich není málo. Světlu vstříc.

Honza H. je můj osobní tip a důvod, proč se mi deska tak líbí. Zajetý rytmy, který ale ne každej umí nabouchat a tý muzice to strašně prospívá. Vyťukávaná pohodička (třeba „Město“) umí přejít v poměrně agresivní beaty. Potvrzuje muziku perfektně, celou dobu. A jo, je to big-beat. Jak ostatně proklamovala sama kapela v modelářským rozhovoru. Podle názvu jednotlivejch skladeb je jasný, že tohle nepsal jen tak někdo z nezasvěcených.

Deset kompaktních a skvělejch věcí. Fakt jsem si na tom ulítnul a ulítávám. Občas mě překvapil nějakej slovní obrat nebo adjektivum. Jemnej vokál (ale i razantní – „Maso hvězd“) vyjadřuje často až dost osobní věci, řekl bych. Doufám, že čtyřka vynese SAFENAT PANEACH vejš mezi známější underground-klubový spolky. Touhle deskou si to určitě zasloužej. Víc slunce, víc záře reflektorů. Jen ta tě vysvobodí, znáš to.

Precizně zahraný, s náladou, emocema, výpovědí. Poctivej bigbít. Není třeba se za to stydět. Jako to u správný undergroundový nahrávky bejvá, slyšel jsem úplně absurdní věci. Konkrétně „Rorate“. Slyšel jsem „hledáte ceny de super“ – a přemejšlel jsem, co to může bejt, taková blbost. Kdo mohl vědět, co to je a odkud to pochází. Textová příloha vše vysvětlila, ale zamotalo mi to řádně hlavu… Magor a P.P.U se vlastně hodně odkazovali na biblický songy (ale kdyby došla nějaká hláška, tak ty jsme nezpívali) a témata. Viz. „Pašijové hry“. No, nikdy jsem tohle nepochopil. Genesis není moje oblíbená kapela ani oblíbená literatura. Ale já jsem na tohle uplně blbej. Sic poučen, stále nenapraven. SPIV ovšem vynikající album. Vinyl obřadně vítán. Jednoduše krásná hudba. Referenční jména: Radim Hladík, Silver Rocket / Day After / Polí 5 / Indies / Minority / Black Point / Indie Scope / Revelation / Equal Vision Records; Nahomee. Ty poslední nikdo nezná, což je strašná škoda.

„Zaphenath-Paneah. Safenat Paneach 39:31“

Věnováno, s úctou a obdivem, Jiřímu Černému (1936 – 2023). Renesanční člověk, nadšenec, profesionál s noblesou.

Tracklist:

01. Nejbližším

02. Oheň

03. Město

04. Nemůžu spát

05. Andělé lesní

06. Rorate

07. Eliáš

08. Konec léta

09. Maso hvězd

10. Jaro