365 Dagar Av Synd – Reu nu pert hru

Typ: EP
Rok vydání: 2004
Label: Phobia Records
Délka: 11:35
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tahle sedmička byla před časem moje první seznámení s Dödsdömd. Kapela se na nějakou dobu přejmenovala na „365 dní hříchu“ a než název vrátila k DD, stačila vydat EP „Dr.Kape“ a právě „Reu nu pert hru“, který má na triku Míra / Phobia Records.

Na tohle EP se natěsnalo 8 těžkejch válců neočesanýho severskýho d-beat crustcore ve stylu Skitsystem a jim podobnejm šílencům. Oproti CD „Samhällets Fiender Nr.1“ (recenze) je tohle dílko snad ještě temnější, ukazatel na měřiči punku šel o něco dolu, naopak zpěvy jsou zde vřeštivější. Ono vzájemné prolínání vokálů, které je velkou devizou týhle bandy, ale parádně šlape i tady, basa duní jako pásy tanku, projíždějícího těsně kolem tvojí hlavy, kytara řeže jako cirkulárka (ty kvílivý sólíčka!) a bicí jedou klasickej d-takt as fuck – nic naplat, na tohle maj švédi asi patent. Mezi nejsilnější pasáže patří konec válu „Misantropen“ (text k tomuhle songu byl převzat z divadelní hry Misantrop z roku 1666), kdy muzika sklouzne do středního tempa a singalongy se překrejvaj s dalším vokálem, kterej je doplňuje – todle funguje na 100%! To zas taková „At helvete med hela jävla skiten!“ zní jak překopávka od Victims, v některejch pomalejch úsecích („I Dubbelmoralens skugga“ nebo „Levande döda i slips och kostym“ – levandulová mrtvola ve slipech a kostýmu) se doslova podlamuješ v kolenou, ohejbáš hřbet a zarejváš nehty do země… Má to prostě velkou sílu. Členové drtiček jako Human Waste nebo Ambulance ti tady zhnuseně naplivou do xichtu a ty jen afektovaně a slastně kejveš hlavou a ceníš na ně zažloutlý zuby. Jo, takhle zní špinavej a temnej prototyp d-beat crustcoru ze Švédska, texty v rodném jazyce tomu dodávaj ještě ten pravej nádech syrovosti a hrubosti.

Když jsme u textů, ocenit se tady musí i přiložený anglický a pro našince hlavně český vysvětlivky jejich obsahů – todle se počítá. 500 kousků na černym, stejnej počet pak na červenym vinylu, pak vyšel ještě ručně číslovanej repress (dalších 300 ks), takže nějaký ty kousky k sehnání by snad ještě měly bejt. Prostě dobrá práce, škoda jen, že to celkem kazí poněkud zastřenej zvuk, mohlo to bejt ještě o dost lepší. Vzhůru k temnějším zítřkům!

 

Tracklist:

1. Institution / Mord

2. I Dubbelmoralens Skugga

3. Leende Av Plast

4. Misantropen

5. Är Detta Tacken?

6. Åt Helvete Med Hela Jävla Skiten!

7. Levande Döda Slips Och Kostym

8. Livstidsfånge