Crude SS – Who´ll Survive EP

Typ: EP
Rok vydání: 2011
Label: Voltage Records
Délka: 14:19
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Po Svart Framtid se brněnský label Voltage vytasil s další lahůdkou, a opět ze Skandinávie. Tentokrát se zaměřil na repress singlu švédské hardcore legendy Crude Society System.

Rok 1983 nebyl jen rokem, kdy zemřel Louis de Funés a kdy sovětské stíhačky sestřelily dopravní letadlo a zabili tak 269 civilistů, ale i rokem veselejších událostí – třeba že Crude SS na Uproar Records vydali svoje jediné EP. To vychází nyní znovu po 28 letech (!!!) v oficiální reedici se svolením kapely, a opět ve věrné kopii původního pressu, tedy i s chybou na etiketě desky nebo rytým nápisem ve drážkách vinylu!

Vítejte v punkovém pravěku, kterej dal vzniknout několika dinosaurům, v jejichž zachovalejch otiscích a stopách kráčíme dodnes. Crude SS by bylo asi troufalé mezi ně přímo řadit, ale určitě patří do společnosti profláklejších kolegů jako jsou Anti-Cimex, Mob 47, Disarm, Shitlickers, Avskum nebo Moderat Likvidation, kteří také řádili v 80. letech, ve stejných zeměpisných šířkách a délkách a také si razili cestu s praporem Discharge nad hlavou.

Oproti většině nahrávek svých kolegů zde Crude SS neznějí tak prasácky, ale mají víc punkový zvuk. Celkem šestice válů syrového d-beat hardcore (crustu) s údernou punkovou rytmikou, vokálem ve formě jednoduchého frázování a textama v angličtině. Těžko se můžu ztotožnit s názorama, že tahle nahrávka je po těch letech trochu nudná … může bejt všechno možný, ale nudná rozhodně ne! Můžeme se i dohadovat, zda je tohle jejich nejlepší nahrávka nebo ne, ale za prvé je to úplně zbytečný a za druhý – označit ji za švédskou klasiku určitě lze. A příznivci kapel jako Discharge, GBH nebo Crucifix si přijdou na své.

Minimálně stejně jako do posledního detailu věrnou kopii je třeba ocenit i přiloženej vnitřňák s překlady textů do češtiny, provedenej ve stylový grafice, doplňující se s artworkem EP. Tenhle krok je mi maximálně sympatickej a u nás už se prakticky nevidí, bohužel ani u drtivé většiny domácích kapel, majících anglické texty. Nejsou právě texty a ideje tím, co dělalo punk hrozbou? Crude SS do toho šli v textech naplno a kladli na ně velký důraz (ony překlady si můžete přečíst zde). Za všechno uvedu hlášku z bookletu: „Naše očekávání lepší společnosti se nenaplní, dokud nezměníme svoje slova v činy. BUĎ AKTIVNÍ – KOMUNIKUJ – SPOLUPRACUJ – DEMONSTRUJ“ (v anglický části bookletu je to uvedeno i s gramatickými chybami, jako na původním pressu, řikám, že ten repress je prostě vychytanej, haha). Takhle vypadal PUNK před 30 lety.

Tracklist:

1. Forced Values

2. Sick Pleasure

3. Destroy Capitalism

4. Who´ll Survive

5. You Can´t Deny It

6. Respect the Earth