Swingin‘ Utters – 7″ (+ Boots -N- Booze graphic novel)

Typ: EP
Rok vydání: 2023
Label: Pirates Press Records
Délka: -
Autor: Chip Nixon
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Rok je zase pryč, což v punk světě znamená měřit čas dalším číslem Telepatie, další periodu Kids&Heroes zinu a jako připomínka duševního zdraví se koncem roku jistou dobu pravidelně zjevuje komiks ze Santa Cruz – BOOTS -N- BOOZE. Skinheads, mods & hooligans roots – vlastní krví (někdy vážně roots bloody roots, bez přehánění). Eufemicky přimíchanou do tiskařský černi. Čtvrtý otisk stopy obuvi Dr. Martense. Deset autobiografických příběhů SC postaviček v průběhu osmý dekády dvacátýho století. Z doby, kdy jít na kalbu znamenalo někomu zavolat pevnou linkou, případně se poflakovat po ulicích a narazit na spřízněný duše (zpravidla před liquor storem) nebo na boneheads (tamtéž). Ve scéně spousta chlastu, drog a sraček, stejně jako dneska. Teď máme ale navíc social networks showcase. Chápu, že doba jde dopředu a nedá se zastavit (a ani to nemám v plánu), ale to, do jaký míry je punk součástí tebe, se neodráží ve štýlo fotkách na instagramu.

Příběhy jsou krásně nakreslený a každej pozná kousek svojí lokální scény, obrazy lokálních postaviček, lokálního dospívání v undergroundu a příběhů, který kolem a kolem zažil každej scenester.  Nejlepší dílek komiksu je, kterak Johnny Peebucks (SWINGIN‘ UTTERS) k přezdívce přišel nebo jak naziplešce ukázat správnou cestu bez použití násilí (i když to bez něj občas nejde). Tenhle komiks je stejně jako Oi! – o přátelství, lásce a nenávisti, samozřejmě muzice, pivu a troše toho zlobení. A tak to máme nejradši. Jen mi netvrďte, že všichni máme stejný šance, protože někdo může od začátku poslouchat nejlepší hudbu na světě na Mělníku a někdo v Santa Cruz : )

Pokud mě paměť neklame, tak už podruhý komiks doprovází 7inch právě SWINGIN‘ UTTERS (podruhý s touhle kapelou, 7inch je součástí vždycky). Tentokrát na obou stranách po jedný vykopávce klasiků COCK SPARRER („I Got Your Number“ / „Sunday Stripper“), jako dárek kapele k výročí padesáti let. Upřímně řečeno, „Shock Troops“ je jedinou deskou kapely, která pomáhala definovat režimy mnoha skinheadských států. Další už byly jen deriváty a vytěžování vytěženýho. Singly předcházející LP „Shock Troops“ jsou ale naprosto skvělý, stejně jako celá ta „zásadní“ deska. Přesto byl koncert fajn i v roce 2010 (+ Zóna A, Lousy, Zeměžluč a Pilsner Oiquell, to je dneska fakt docela prdel) a nebyli to jen fotříci, co se jdou na stage vyprdět. Stejně tak SWINGIN‘ UTTERS, který dosáhli vrcholu na „Five Lessons Learned“. Pak je tam těžká stagnace a dobrá éra definitivně skončila odchodem Spika z kapely. To nic nemění na tom, že to byla zábavná záležitost a s Johnny Peebucksem bych si klidně dal i několik piv.

BOOTS -N- BOOZE jsou zábavná záležitost as well, stejně jako dva kusy COCK SPARRER od SWINGIN‘ UTTERS, který zněj jako punkovější variace na klasický oldschool songy. Swingin‘ komiks, krásně to k sobě ladí a vlastně si už nedokážu představit jedno bez druhýho. Čas je klam, ale je zajímavý sledovat jeho vývoj, včetně představení autorů komiksu na konci.

non-profit advertisement: https://piratespressrecords.com/boots-n-booze-graphic-novel-issue-4-available-now/

written by Chip Nixon
his superskills are:
size 12 3 eyelet Dr. Martens vegan cherry red 1461
background knowledge of Sham 69 – That’s Life, Cock Sparrer – Shock Troops, The Blitz – Voice Of a Generation, 4 Skins – The Good, The Bad & The 4 Skins, Cockney Rejects – Geatest Hist Vol. 1 & II, pivka

 

 

Tracklist:

A I Got Your Number

B Sunday Stripper