L.D.Totenkopf – Pod tlakem

Typ: LP, Recenze
Rok vydání: 2024
Label: Papagájův Hlasatel Records
Délka: -
Autor: Chip Nixon
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Vážené čtenářstvo, naše redakce vám přináší sedmý díl z cyklu „Lepší pozdě, nežli nikdy.“ Životy některých se vrací do relativního stavu normality a milióny dalších životů byly, jsou a budou v permanentním stavu ohrožení, s permanentním pocitem strachu, úzkosti, ponížení, pohledu skrze prsty. Životy v bombových krytech, životy za zdmi, životy tlející pod jhem druhých. Životy těch druhých, životy těch třetích.. Pomáhejme, aktivizujme se, přemýšlejme, protestujme, organizujme, vzdělávejme se. Lepší pozdě, nežli nikdy. Ti důvtipnější z nás ale vědí, že to tak bylo, je a bude vždycky.

Další recyklát z dílny PHR. Ludvíkova Der Totenkopf, zkráceně L.D.Totenkopf. Kapela vzniklá po konci Telexu v roce 1990. Ovlivněná hard corem, kterej se tou dobou posouval do stále brutálnějších podob. Víc metal vyhrávek a spiritu, dál od rychlejch punk vypalovaček. Témata stejná, možná taky brutálnější. Hard core Made in Czechoslovakia. Mezi regionálními HC kapelami končících Zelených kanibalů a nově vzniklých Face To Face (pozdější Clean Slate) byli L.D.F určitě nejrychlejší a dvojšlapkový. Šátky a kšiltovky načichlý potem Suicidal Tendencies a tehdejších thrash partiček.

Ale jo, mám pocit, že je to na tu dobu dobrý. Karel Bouša ve vysokejch bílejch botaskách, kraťasy, košile kolem pasu, šátek. Lokální variace na Cyco Mika, proč ne. Stále čerstvě nabytá svoboda přináší nový vlivy a tenhle druh hard core byl pořád čerstvej. Tehdy ještě jo.

Texty někdy líp, někdy hůř podaný. Ale docela se usmívám, co mi to jenom připomíná? Soudružky a soudruhové! / Zasloužilí válečníci! / Ti senilní hrdinové! / Političtí kurevníci! Vám to asi nic neřekne, ale „T.V Teror“ je dobrá pecka situovaná do rozpadajícího se SSSR. Doba vodních děl a tanků v ulicích Moskvy, milicí v Litvě a u nás už se fasovaly nový slušivý uniformy a všichni se začínali připravovat na službu vlasti pod vlajkou NATO, místo Varšavský smlouvy. Lampasák zůstane lampasákem. Radši bych hned teď šel na skateboard party, abych se nemusel pořád nasírat, kde to žiju a jsem takovej loser, že s tim nedokážu ani nic udělat.

Originál vydání na Šot records na kazetách. Repres 2022 PHR na vinylu. Další dokument doby. Působí to na mě dobře. V dnešní době by tohle jako album nový kapely už neobstálo. Ale třeba přijde old tyme crossover revival, co my můžeme vědět. Největší přínos desky je booklet s původním promo textem od Karla Bouši a pár dobovejch rozhovorů, plakátů a fotek. Podle vzpomínek pamětníků se L.D.Totenkopf netěšili nijak velký oblibě, ale to sem nepatří. Mrtvá minulost.

Tracklist:

01. Ó Bože, ty nás nevidíš?

02. Golgota

03. Skateboard

04. Do hlavy!

05. Děravý ruce - duše konec

06. Brutalita

07. Jedem na krysy

08. Sebevrah

09. Vejplach mozku

10. Masakr vlastního těla

11. T.V teror

12. Zemři na smrt

13. Mlčíme

14. „Or“ mánie

15. Na prosektuře

16. Vykonavatelé

17. Politikova zpověď

18. Denatur

19. Pod tlakem