Virus – System Failure

Typ: LP
Rok vydání: 2017
Label: Voltage records
Délka: 32:30
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

The Virus maj pro příznivce chaos / street punku takřka kultovní status a společně s kapelama jako A Global Threat, The Unseen, The Casualties, Monster Squad nebo Carreer Soldiers patřej k tomu nejlepšímu, co kdy ve Státech v tomhle žánru vzniklo. Kapela fungovala v letech 1998 až 2004 a stihla vydat dvě řadové desky, album rarit a singlů, tři EPs a dvě splitka. Rok 2013 pak k nemalé radosti punks znamenal návrat na pódia s většinou původních členů v sestavě a 29. dubna 2015 se vrámci evropského turné tahle parta z Philadelphie poprvé ukázala i u nás (při této příležitosti jsme je taky vyzpovídali v tomto rozhovoru).

Už na tomhle koncertě zahráli jeden novej song jako předzvěst chystané třetí desky, která vyjde po 15 letech. „System Failure“ vychází 14.2.2017 a zástupy pankáčů v očekávání si ani nemuseli tohle datum nikam znamenat, protože Virus rozjeli opravdu poctivou propagační kampaň, která na sociálních sítích zaváněla skoro až spamováním. To ale padlo na úrodnou půdu, protože americký press (Evacuate records) byl rozprodán 11 dní po spuštění předobjednávek. My se mrkneme na ten evropský, který zítra vychází u brněnského Voltage records a má trochu odlišné pořadí skladeb.

Virus už na „Nowhere to Hide“ (2002) předvedli, že mají perfektní cit pro vyvážení syrových, energických vypalovaček s dokonale položenou melodikou, a zde v tom pokračují, jak napoví už otvírák „What Do You Want?“. Stejně tak to mají se zakomponováním vícerých vokálů, které se vzájemně doplňují, proplétaj i zdvojují, což výsledek významně oživuje. Nové album je oproti starším věcem takové celkově víc načančané: produkce, aranžmá, všechno je to takové „větší“, ale naštěstí to neznamená, že by to ubralo čemukoliv, co jste na Virus dřív měli rádi, navíc doplněno o parádně dynamický zvuk. Najdete tu stále ty rychlé a občas i docela břitké vypalovačky, decentně proložené věcma sázejícíma na větší melodiku, ať už se jedná o titulní skladbu, která je pro nové album tím čím byla „Today´s Rebellion, Tomorrow´s Freedom“ pro „Still Fighting For a Future“ (2000), nebo předposlední nihilistickou baladu „Burn It Down“, jež může působit trochu jako taková americká verze „Troops of Tomorrow“ pro rok 2017, navozující beznadějnou a bezvýchodnou situaci (ke které se lidstvo mílovými kroky blíží), z níž se ale snaží uniknout jako zvíře zahnané do kouta (zde narážím na text, protože hudebně je to nejmíň divoká věc na desce). Úvod téhle skladby obstarává výňatek textu z Orwellova 1984, pokud mě tedy můj skromný předkladatelský um neklame, čímž se dostáváme k textům – i v těch se Virus posunuli zase o kus dál. Ostře se obouvají do americké válečné politiky, ale zároveň nezapomínají nabádat, abychom se se svými životy ještě snažili něco dělat. Převažují tématická zaměření právě na válečné konflikty a zbrojení, totalitní postupy, omezování osobních svobod, útlak, represe a vůbec ono směřování k tomu „orwerlismu“ (vše umocňuje a doplňuje artwork).

Virus si ale pohráli i s takovýma těma vychytávkama, bez kterých by sice album určitě taky fungovalo, svou zasazeností jej ale takovým postupným zaplňováním mezírek dovedně stmelují a obohacují. Za všechny zmíním např. výbuch skrytý v rozjezdu protiválečné „Bombs For Children“ (tady to souvisí s mluvenou pasáží, která tenhle flák zahajuje). Ostatně, pokud jste tenhle pilotní – až do Discharge / Crucifix laděný – singl slyšeli, myslím, že vás na koupi tohohle alba musel nalákat. Naprosto oprávněně.

Evropský press vychází v rozkládacím gatefoldu a kromě vnitřňáku s textama obsahuje i download kartu, což je u desek u nás vydávaných pořád spíš netradiční záležitost, zde je to dalším plusem. Vybrat si můžete ze tří barevných kombinací vinylu, krom klasicky černého je k dispozici i 200 kousků na průzračném neonově žlutém a 200 na černobílém žíhaném vinylu.

„System Failure“ je po více stránkách vymazlenější než jeho předchůdci, je znát, že si na něm Virus dali hodně záležet. A je to přesně ta deska, která má potenciál chaos punk opět nakopnout do nejvyšších obrátek. Pokud jste vykazovali abstinenční příznaky po nějaký našlapaný punkovce, máte dost jednoduchý rozhodování. Pokud jste byli trochu v obavách, že laťka byla z přelomu tisíciletí nastavena hodně vysoko, obavy zmuchlejte a zachoďte do nejbližšího koše, protože Virus jsou zpátky v plný parádě!

„If you want a vision of the future, imagine a boot stamping on a human face – forever.“

 

Tracklist:

1. What Do You Want? 02:15

2. Breakdown 02:13

3. Verdicts 01:45

4. System Failure 03:51

5. Global Distortion 02:34

6. Bombs For Children 02:16

7. No Peace 02:33

8. Police State 01:34

9. Entitlement 03:50

10. Accountability 01:59

11. Burn It Down 05:02

12. Pacifist 02:38