Mau Maus / Just Wär split 7″

Typ: EP, Recenze
Rok vydání: 2024
Label: Voltage Records
Délka: -
Autor: Chip Nixon
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Žižkovsko-sheffieldský kolabo pod hlavičkou Voltage Records z Brna, to je docela silná káva. Jak k jídlu, tak k dílu. Jsem rád, že jsem první stranou naslepo osedlal MAU MAUS. Neslyšel jsem je léta, HC UK už opravdu starý školy. 80’s ostrovní kapely mě bavily ani ne tak hudbou, jako spíš sociálním významem textů. Dáno sociálním pozadím. Průmyslový města, nezaměstnanost, stávky, Falklandy, ta píča Thatcher a královská loutka dokreslující pop-art výraz překonaný instituce. Není divu, že frustrace bobtnala, až se kapely utrhly. Špína, fet a chlast, protesty, squaty, anti-nukleární hnutí, práva zvířat. Fascinující dekáda. A jak jinak začít britskou stranu, než sirénou a ozvěnou bombardování. Sheffield blitz otevírá pumovnici trackem „We Are The Dead“ – dulce et decorum est – řečeno s panem Owenem. Tempo bombometčíka za bicíma se nemění. Dogma a morální kompas. Vlastně dost melodický písničky, skvělej výběr!

A jedem se vylejt na Žižkov, vy smraďoši! Žižkov má podobnej genius loci jako Sheffield, jen s odlišnýma okolnostma. Cikáni, státní kapitalismus, pak tržní kapitalismus, nazi skinheadi, Vratislav Čekan, Stará Beseda, Hotel Tichý, etnický čistky a všeobecnej bordel. Zároveň o dekády později jeden z nejsvobodnějších prostorů v Praze a přes nezastavitelnou gentrifikaci a komercionalizaci veřejnýho prostoru stále bohatá půda pro všechny možný podvratný živly a živce. Podporuj svoje lokální crustery a nabídni jim zkušebnu nebo chleba s kouskem uzenýho tofu! JUST WÄR jsem taky dlouho neslyšel. Ale ne tak dlouho, jako jejich split kolegy. Asi od časů Climax a Demarche. Kurva, kurva kapitáne! Hezká to řádka let! Kecám, tuhle partičku jsem neslyšel od splitu s CALL THE COPS. To zase tak dlouho neni. Pěkně se to tou Koněvovkou valí dolu. Jen zvuk je až moc čistej. A jak jsme na tom s krystaly? Aha, zvuk už štymuje. Otyn a Bilos, proto tolik metalu (Otyn) a naprosto ukrutný fuck rockenrolový kytarový sólo (Bilos). „Worse Than a Lie“ – krutost! Z Sheffieldu je to do Ostravy blíž, než si myslíš. A toluen (nebo krásně slangově toulen) je všude stejnej. A edukace – zadej do svýho telefonku Mau Mau rebellion, než se vyrazíš večer vyndat.

Z rodinnejch důvodů jsem se dneska nešel zapojit do blokády klerofašounů. Tak alespoň takhle jsem na dálku tam. Proti kléru a středověkýmu myšlení! Gegen Duka! Gegen Fiala! Gegen Okamura! Gegen Konečná! Raus raus Václav Klaus! A kdybych si měl a musel vybrat – strana MAU MAUS je moje favoritní. Ale je mi vcelku jedno, která kapela hází šutry dál. Důležitý je, že je hází na správnou stranu. A k dobru ještě jedna historka. Třináctýho listopadu 2015 v Lovosicích na koncertě. Mírně zlitej adolescentní cruster ocenil Pípu v triku s ikonyckym logem kapely Iana Frasera. „Píčo, tak to cenim! Dobrý triko Džastvar!“

Eiserne Front

Tracklist:

A1 Mau Maus - We Are The Dead

A2 Mau Maus - Dogma

A3 Mau Maus - Moral Compass

B1 Just Wär - I'm The Crowd

B2 Just Wär - Worse Than a Lie