Šanov 1 – Acid Mouse & Stejný krysy jako kdysi

Typ: LP, Recenze
Rok vydání: 2022
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: -
Autor: štelca
Hodnocení:
Odkaz: LINK

S oběma deskama jsem před téměř dvaceti lety trávil poměrně dost času, než v roce 2006 vyšla další řadová deska „Music War“, která z období po Šantrůčkově comebacku na přelomu tisíciletí zůstala nejvýraznější a v pozitivním slova smyslu nejnestravitelnější nahrávkou. Všechno ostatní už byly a jsou jenom deriváty.

„Acid Mouse“ i „Stejný krysy jako kdysi“ trpí totiž stejnym symptomem. Z dvou desek mohla vzniknout jenom jedna, tracklist bych pochopitelně určoval já. Dvě desky, dvě naprosto odlišný sestavy, jak bylo zvykem. Na obou deskách perfektní a tvrdá basa, kytary nabroušený jak se na krutej sever Čech slušelo a patřilo. Šantrůčkův mečák je jistota. Někdo ho nemůže vystát, jinej ho miluje. Já ho miluju a nemůžu vystát, ale pořád je to lepší než Sváťovy dobroty. Oscilace textů od schválený sociální kritiky vedený z opevněnejch punk pozic až po kusy, který rozhodně nebyly potřeba ani tenkrát.

Co dál spojuje obě nahrávky je prezence totálních punk hitů i totálních odpadů hodných provinčních fake hardcore kapel. Co drží obě varianty fakt pohromadě, je spolehlivej tepot bicích, to je fakt paráda. Hodně dobrý nápady střídaj hrozně blbý nápady a dalším spojovacím znakem jsou příšerný přebaly desek plus dobový techno mixy Moimira Papalescu. To byla taková divná móda, ale Trávovy a snad Hoškovy dubovo-housový mixy byly rozhodně zábavnější. Bylo v tomhle případě nutný, aby se materiály jako plast a papír využívaly k reedicím, který jsou zbytný? Na co se ještě budeme muset připravit?

Přesto se dá říct, že pár písniček přetrvalo v mojí fonotéce od konce základní školy po dnešek. Konvenční punk totiž Šanov nikdy nehrál. Jsem starej.

Acid Mouse: Kámen na kameni, Inside The Box, Nikdy neříkej nikdy
Stejný krysy jako kdysi: Je mi to jedno

 

Tracklist:

Acid Mouse tracklist:

01. Acid Mouse I.

02. Matrix

03. Na kolenou

04. Kámen na kameni

05. Nebudem

06. Očima jiných

07. Barvy

08. Vším čím jsem - Acid Mouse II.

09. Kudlanky

10. Svět na prodej

11. Inside The Box

12. Nikdy neříkej nikdy

13. Se těšíme...

14. Sv. Otce


Stejný krysy jako kdysi tracklist:

01. Je mi to jedno

02. Stejný krysy jako kdysi

03. Pro lepší pocit

04. Sex po telefonu

05. Naser si

06. Světa lék

07. Nová Amerika

08. Ukolébavka pro maličkou

09. Otčenáš

10. Taniny

11. Zlatý cihly

12. Robertkova zpověď