OLD SKULL: příliš mladí na rock´n´roll?

Nedávno jsem vzpomínal na rok 2007 a Shittown festival v Kodani, kdy během punx picnicu vystoupily ve městě u vody dvě punkový kapely složený z malejch kluků, který hrály na takovym otevřenym valníku nějaký dodávky, a říkal jsem si, co je s těma klukama asi dneska… Hrajou ještě punk? Hrajou třeba i v nějakejch kapelách, co můžeme znát? Nebo to byl jen takovej cirkus pro návštěvníky festivalu a všechno to skončilo poměrně záhy? Jak se pro ně dál vyvíjely zásadní roky jejich života a kam je nasměrovaly?

Doslova pár dnů po těchto úvahách narážím na internetech na příběh OLD SKULL – kapely, která jakoby vpadla do těchto myšlenek naprosto cíleně. Říkám si tedy, proč nenavázat na předchozí vzpomínky na Dave Insurgenta z Reagan Youth nebo Miu Zapatu z The Gits – vědom si toho, že by se snáze psalo a četlo o veselejších věcech, nicméně některé příběhy a vzpomínky na různé osobnosti by jednoduše neměly zapadnout. Pojďme se tedy podívat na příběh americké kapely Old Skull.

OLD SKULL vznikli koncem 80. let v Madisonu, hlavním městě amerického státu Wisconsin. V době, kdy hodně punkových kapel točilo své nástroje směrem k metalu a za rohem už čekala rocková revoluce s názvem grunge, se od většiny ostatních kapel primárně odlišovali věkem jednotlivých členů, jednalo se totiž o děcka v pre-pubertálním věku. Kapelu založila bratrská dvojice Jean-Paul Toulon (10 let, kytara) a Jamie Toulon (9 let, klávesy) oficiálně „za podpory“ jejich otce Verna Toulona, dlouholetého člena tamní punkové scény, který svého času pobýval v NYC kde působil v kapele Missing Foundation. Jméno kapely bylo parafrází newyorské kapely Live Skull (vznik 1982), která v domě Toulonových přespala po koncertě v Madisonu. Sourozeneckou dvojici v úplných začátcích doplnil automatický bubeník, ale nedlouho poté se v sestavě objevuje Jesse-Collins Davies, nevlastní syn Robina Daviese z Tar Babies, respektované kapely z Wisconsinu kotvící ve stáji SST Records. První nahraný demáč Old Skull se dostal k uším Mojo Nixona, který následně přesvědčil label Restless Records, aby s Old Skull podepsal smlouvu.

V roce 1989 vychází debutové album s příznačným názvem „Get Outta School“. Takřka rodinnou záležitost podpořili produkcí Vern Toulon a Robin Davies, o engineering se pak postaral Steve Marker, budoucí člen Garbage. Textově se album motalo kolem témat jako skateboarding, bezdomovectví, AIDS, ale i hot dogů – celkově byla nahrávka od řady lidí považována spíš za srandu než seriózní záležitost. Právě „vyspělejší“ náměty ale stály za zrodem úvah o tom, zda ve skutečnosti není tvůrčí osobností právě jejich otec Vern. A tyto spekulace jsou živé dodnes. Kritiky nebylo album pravda přijato zrovna nejlépe, přesto se hovořilo tom, že na kapelu s tímto věkovým průměrem to není zas tak zlé. Na každý pád se Old Skull dostali v roli předskokanů na pódia s takovými jmény jako Sonic Youth, Gwar nebo The Flaming Lips a jejich unikátnost jim vysloužila pozornost i od řady velkých médií – objevili se v televizním pořadu A Current Affair a magazínech jako Life, People, Rolling Stone a Newsweek, menší prostor dokonce dostali na MTV.

Z kapely následně odchází bubeník Jesse a nahrazuje ho 12-letý Graham Lindsey. Po dvou letech hraní v této sestavě dostává Graham od rodičů měsíční trest a kapela se kvůli tomu rozpadá, což zní z dnešního pohledu dospělého úsměvně. To se bohužel nedá říci o osudu rodiny Toulonových, který se v té době začal zlověstně naplňovat, když tragicky zemřela jejich matka.

Rok 1992 ale znamená obnovení činnosti, přičemž J.P. přesedlal na bicí a Jamie, toho času už známý spíš jako Spike, popadl basu a chopil se hlavního zpěvu. Bratry Toulony doplnila další bratrská dvojice, konkrétně Chris Scott a Josh Scott (kytary, zpěv). V této sestavě vzniká druhé album „CIA Drug Fest“, opět produkované Vernem a vydané u Restless Records. Tato nahrávka byla na jednu stranu o poznání vyzrálejší a muzikálnější a dočkala se i o něco lepších ohlasů, přesto byla i pro řadu punks z posluchačského hlediska obtížně stravitelná. Tomu navzdory se Old Skull ještě před rozpadem dokonce podívali na krátké turné do Japonska.

Old Skull se ještě jednou vrátili v roce 2005 vrámci jednorázového reunion koncertu, kdy v kultovním CBGB´s předskakovali legendárním The Exploited. Jamie hrál na kytaru, J.P. zpíval a zbytek nástrojů obstaraly postavičky z newyorských punkových squatů Rik Smart, Mike House a John McClellan. Tohoto návratu už se nedožil otec Vern, který zemřel 31. května 2001 ve věku 46 let. Z několika zdrojů se hovořilo tom, že poslední roky svého života na tom byl mizerně, žebral v ulicích Madisonu a byl z něho alkoholik.

New York City se ale nestal pouhou epizodní zastávkou v existenci kapely, oba bratři se do něho ze své domoviny přestěhovali, pohybovali se hlavně mezi squattery. J.P. zde založil Planned Collapse, lokální crust punkovou kapelu pocházející z C-Squatu situovaném na 155 Avenue v East Village na Manhattanu a hrající po menších klubech v okolí NYC. J.P. se už delší dobu potýkal s drogovou závislostí, která jej dostala i do vězení. Rozhodl se s tím bojovat, nastoupil na odvykací léčbu, odstěhoval se do Minneapolis, kde žil se svým synem Aidenem. Když už se zdálo, že se blýská na lepší časy, J.P. 13. listopadu 2010 zemřel – další hříčkou osudu zrovna v den bratrových narozenin. Příčina smrti nebyla oficiálně zveřejněna, hovoří se o předávkování, ale i o tom, že J.P. byl v posledních měsících svého života opakovaně hospitalizován kvůli pankreatiditě. Jeho památka byla uctěna na C-Squatu 21. listopadu.

Jamie se po rozpadu Old Skull připojil na kytaru ke kapele Doomsday Cauldron z Milwaukee. Po přestěhování do New Yorku působil v Apox, s nimiž v roce 1998 vydal album „Prevalence“. Jeho jméno figuruje rovněž mezi zakládajími členy známých Star Fucking Hipsters, vedlejšáku Stzy z Leftöver Crack, později se připojil ke svému bratrovi v Planned Collapse. V jednom rozhovoru z 26. srpna 2010, tedy krátce před bratrovou smrtí, se nechal slyšet, že v New Yorku žije na ulici a rovněž bojuje s drogovou závislostí. Podle všeho zároveň Jamie nejspíš trpěl chronickou depresí. Sedm měsíců po bratrově smrti, 13. června 2011, spáchal v Lynchburgu ve Virginii sebevraždu.

Uzavřel tak kruh jak co se týče samotné existence kapely, tak smutné historie jeho rodiny.

Vložil: Buky
18.12.2019