Kapely, labely, organizátoři i kolektivy přispívají na Ukrajinu (AKTUALIZUJEME)

Ukrajina je v současné době podporována všemožnými dostupnými způsoby rozličnými organizacemi, spolky, stranami i jednotlivci a hudební svět napříč žánry pochopitelně nezůstává stranou, aby pomohl vydělat peníze na (nejen) humanitární účely. Pojďme si stručně shrnout, kterými uličkami se lze realizovat i touto cestou v rámci podzemní a nezávislé scény. Začneme v tuzemsku:

ROZPOR má nově v distru 100% benefiční plakát s originální grafikou od polského výtvarníka Zimzonowicze. Celý výtěžek jde na transparentní účet Operation Solidarity, z něhož se nakupují metodické a taktické potřeby pro ukrajinskou obranu. Najdeš na koncertech kapely nebo jim napiš soukromou zprávu.

Bratislavští crusties ADACTA budou zisky z koncertních výjezdů za nejbližší měsíce (zatím březen až květen) posílat na humanitární pomoc v napadené Ukrajině. Zároveň spouštějí speciální merchandisingovou operaci s benefičními tričky (motiv Daniel Goliaš), z něhož zisk půjde na humanitární organizace. Cena 15 eur, předprodej už běží, napiš jim přes fb.

Papagájův Hlasatel ve spolupráci s kapelou Stalinovy Oběti připravili benefiční trička, z něhož kompletní cena půjde na účet ukrajinské armády. „Výtěžek z prodeje bude sloužit na nákup zbraní pro ukrajinskou armádu. Byť nepodporujeme válčení a agresi, myslíme si, že k obraně civilního obyvatelstva čistě humanitární pomoc bohužel nestačí. Ke zjištění, jak se s civilním obyvatelstvem na Ukrajině zachází, si stačí zapnout jakékoliv normální zprávy… POZOR: Toto exkluzivní tričko bude prodáváno pouze formou předobjednávek! Samotná kapela i label PHR se vzdává veškerého zisku. 100% z ceny bude odesláno na účet spravovaný ukrajinskou ambasádou. Vše samozřejmě bude doloženo kopií dokladu o transakci, neboť chápeme, že v každé těžké době se vyskytnou hyeny využívající dobrosrdečnosti lidí.“ Cena trička je 500,- kč (vč. poštovného), k dispozici jsou dámská i pánská šedé barvy s potiskem na přední straně. Objednávat lze přes mail objednavky@phr.cz.

Voltage Records dává do benefičního prodeje několik test presů, konkrétně se bude jednat o 5 kusů nové desky DEFIANCE – „War on the Streets“, která oficiálně vyjde v květnu 2022 (prodej proběhne formou dražby), 1 kus čerstvě vydaného LP BAD ENGRISH – „Street punk, Oi! & Rock N Roll“ (recenze), 4 kusy MONSTER SQUAD – „Depression“ (recenze) a 5 kusů THE VIRUS – „System Failure“ (recenze). Akce startuje v sobotu 19. března, další info tady.

Připojuje se i Obscene Extreme festival, konkrétně s charitativními tričky, tílky, mikinami, taškami i nášivkami s tímto motivem, z nichž veškerý zisk půjde na humanitární organizaci Člověk v tísni. „EVIL OVER KIEV. Zlo má mnoho podob a jmen, ale zlo těchto dnů má jen jednu a tvář a jedno jméno. Toto Zlo vtrhlo na Ukrajinu, kde rozsévá zkázu, smrt a utrpení. A jak nám tato skutečnost může připadat nepochopitelná, nepředstavitelná nebo absurdní, tak je smutnou realitou dnešních dní, že hranice pekla a šílenství proťala životy všech lidí na Ukrajině. Tato noční můra do které jsme se probudili stále nekončí a dál pokračuje. A proto nebylo jiné možnosti, než pro motiv na charitativní tričko pro Ukrajinu zvolit tuto Tvář Zla, aby každý viděl proti čemu se lidé na Ukrajině brání a bojují a proti čemu stojí celý svobodný svět. Nikdo nesmí mít strach se podívat do očí šílence, který nenávidí lidi a život. Tuto zrůdu je potřeba zastavit co nejdříve, než zemřou další nevinné oběti této vylhané války.“ Objednávat můžete tady.

V kooperaci Insane Society a Phobia Records vznikly 100% benefiční nášivky, výtěžek z nich půjde na humanitární účely, pravděpodobně organizacím jako Člověk v tísni. Další info nebo objednávky přes fb profil Insane // Phobia Embroidery.

Bold Wear aktuálně zastavil benefiční prodej pro organizaci Jako doma, aby výtěžek soustředil na pomoc lidem z Ukrajiny. Objednávky i další informace tady, další info na jejich fb profilu.

Připojuje se i vydavatelství Stoned To Death, všechen výtěžek z prodeje těchto triček poputuje na pomoc Ukrajině. Kupuj tady nebo pošli zprávu přes jejich fb. A protože v první pátek v měsíci je tradiční Bandcamp Friday a bandcamp si tedy nebere obvyklé provize z prodejů, tak na Ukrajinu putuje i veškerý dnešní výtěžek z digitálů a 30% z nosičů. Nákupní centrum tady.

Death metal SNĚŤ dávají tímto směrem veškerý zisk z prodeje merche, včetně prodeje digitálních alb – k dispozici jsou aktuálně i speciální benefiční trička. Objednávejte přes https://snet.bigcartel.com/ nebo pište na mail snet.death@gmail.com. Více info na jejich fb.

Blackoši SEKEROMLAT ve snaze „pomoci obyvatelstvu i ozbrojeným sílám Ukrajiny v jejich statečném boji proti tyranii“ poskytnou digitálně zdarma svoje nové album „Drápy a tesáky“ týden před jeho oficiálním vydáním každému, kdo jim pošle na mail screenshot, že poslal finanční podporu organizaci operující v ukrajinské válce a to dle vlastního uvážení (UA armáda, Červený kříž, Člověk v tísni, atd. – je to na každém). Další info na jejich fb.

Zapojili se i slovenští thrasheři CATASTROFY, kteří na pomoc Ukrajině – konkrétně sem – jednorázově zaslali 1.000€ (!) z kapelového banku, utržené převážně prodejem merche.

ROZPOR dává do oběhu nové samolepky s předělaným logem hardcore legendy Black Flag. Poprvé budou k dispozici dnes v pátek 4.3.2022 na benefitu zde a dále je kapela bude mít ve svém distru. Kdo si něco objedná z merche Rozporu, dostane automaticky 10 kousků zdarma k objednávce.

Kromě pořádání pravidelných sbírek a beneficí na ukrajinský lid i zvířata má liberecký Azyl Pivní bar už několik dní tři pípy benefiční na pomoc lidem, postiženým válkou na Ukrajině. Pro aktuální info sleduj jejich fb.


Ze zahraničí:

S benefiční kompilací přišel i věhlasný Epitaph Records, kromě dosud nevydané skladby od Millencolin zde najdeme např. Rancid, Propagandhi, Pennywise, Converge, Bad Religion, Architects, Raised Fist, Grade 2, The Ghost Inside a další. Veškerý utržený zisk půjde na Lékaře bez hranic.

Vyšla kompilace We Stand With Ukraine na podporu queer feministických organizací na Ukrajině, kterou najdete tady. Dohromady 64 interpretů spojených v rámci solidarity mezi komunitou Eastbloc Sound a mezinárodní sítí přátel, spojenců a spolupracovníků.

V benefičním projektu Lifeline International spojili síly současní či bývalí členové kapel jako Agnostic Front, Faith No More, Brujeria, Rammstein, Filter, Smashing Pumpkins, Gargage, Pigface, Gravity Kills, Foo Fighters a dalších, aby nahráli skladbu Come Together (We Will Stop You), původně vydanou legendárními The Beatles v roce 1969. Nápad byl inspirován koncerty Live Aid v 80. letech,  veškerý výtěžek z prodeje skladby putuje na konto UNICEF, minimální příspěvek je 1 dolar.

Ruští MOSCOW DEATH BRIGADE ve spolupráci s německým vydavatelstvím Fire And Flames prodávají benefiční trička, z nichž veškerý zisk bude věnován na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Prvních 1.000 euro obdržených z předobjednávek už bylo zasláno organizaci Taxi For Solidarity, která organizuje a zajišťuje autobusy odvážející uprchlíky od hranic, poskytuje jim jídlo a další základní potřeby. Sami jim přímou cestou můžete přispět zde. Kapela měla zároveň darovat potřebné věci, trvanlivé potraviny a potřeby pro děti lidem prchajícím z východu Ukrajiny a Donbasu do Ruska, protože získávat prostředky na mezinárodní úrovni pro ně momentálně kvůli nefungujícím mezinárodním převodům není možné. Jedním slovem zároveň dodávají, že veškerá tato pomoc je určena výhradně neozbrojeným civilistům, prchajícím z válečné zóny, bez ohledu na jejich národnost, etnickou příslušnost, náboženství, sexuální orientaci nebo toho, do které země prchají.

Veteráni polského punku DEZERTER se připojili ke kampani na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny např. aukcemi jejich nahrávek nebo sbírkami na koncertech. Dalším krokem je vydání benefiční skladby „IDI“, kterou najdete na youtube. Další info tady

Ukrajinská post-hardcore kapela Кат sdílí svoji novou nahrávku „Поклик“, odkazující na How To Help Ukraine. „Tyto písně jsou věnovány těm, kteří brání Ukrajinu před ruskými okupanty. Tyto písně jsou věnovány těm, kteří padli ve válce. Tyto písně jsou věnovány našemu zničenému městu. Tyto písně jsou věnovány všem na Ukrajině, protože není člověka, kterého by se válka nedotkla. Můžete zničit naše města a zabít naše lidi. Ale není možné zlomit vůli a ducha.“

Textově upravený cover Sex Pistols nahráli přes první víkend války bratři Kollerové ze SICK OF IT ALL, najdete jej na bandcampu a jeho zakoupením podpoříte aktivity UNICEF.

Irská thrash kapela GAMA BOMB rovněž udělala benefiční trička, 100% výtěžek z nich půjde na fond UNICEF pro boj s krizí na Ukrajině. Odkazy na evropské shopy a další info rovněž na jejich fb profilu.

Dave Dictor z MDC dává dohromady solidární kompilaci „Punk For Ukraine“, benefiční pro Razom. Pokud se někdo se svou kapelou chce zúčastnit a pomoci tak přispět na dodání základního zdravotnického vybavení a dalšího materiálu na frontovou linii, stačí zaslat svůj song ve formátu .wav a nějaké základní info o kapele na email zmíněný zde. EDIT: hudbu poslalo přes 140 kapel, artwork si můžete prohlédnout tady, vyjde u Grimace Records a peníze by nakonec měly putovat Lékařům bez hranic.

Polské labely Syf Records a Plusz Tapes vydaly kompilaci nazvanou „Wspolna Sprava (kompilacja dla Ukrainy)“, veškerý výtěžek poputuje na PCPM (The Polish Centre for International Aid, web) a jde přímo pro lidi na Ukrajině. Kompilaci lze zakoupit tady a tady.

Další benefiční kompilace „Brutality Against War“ soustředí peníze pro Ukrajinský červený kříž (web). Graficky si zúčastněné kapely můžete projet tady, celé je to k dispozici přes bandcamp.

Mezinárodní kolektiv podobně smýšlejících muzikantů The Post-Everything Collective vydává právě dnes 4.3.2022 kompilačku „Ukrainian Relief Compilation“ s šedesátkou skladeb, jehož dobrovolný příspěvek poputuje na fond Save The Children’s Ukraine Crisis (potraviny, voda, hygienické potřeby, psychosociální podpora i finanční pomoc). K zakoupení tady.
—————————-

Pokud chcete rozšířit i o vaše iniciativy, napište na buky@periferia.cz.

V probíhající Putinově válce nezůstávají mimo dění ani anarchisté a anarchistky, a to jak v Ukrajině, tak samotném Rusku. Jak a kde jim lze pomoci se dočtete zde.

Zároveň bychom rádi upozornili na text Barbory Votavové, který si můžete přečíst tady. „Naše solidarita by měla být pro všechny, nejen pro ty, kdo se nám podobají.“

Válku válce!