Rozhovory s pořadatelskými kolektivy 02: SF MINI

Ve druhém díle série rozhovorů s domácími pořadatelskými kolektivy se zaměříme na kolektiv SF CREW, soustředěný kolem DIY punk / skate / art / kulturního prostoru SF MINI v Olomouci. Ten funguje jako sympatické místo pro pořádání koncertů, skating na rampě, zároveň jako zkušebna, nahrávací studio, bar i knihovna. Více už v rozhovoru se samotnými členy provozujícího kolektivu (otázky kladl RoMat):

Ahoj, můžete nám představit váš kolektiv a prostor, ve kterém děláte koncerty?

sAm: Představení celku rozvede zcela určitě nějaký povolanější „tahoun“ z party. Já jsem Samuel a snažím se být jejím „členem“, co mi čas dovolí. Prostory jsou strohý a průmyslový, ale zcela určitě v nich najde kouzlo každý, kdo má blízko k hardcore punku…

Blum: Oi! Já jsem Blum, znát mě můžete třeba z kapel Gattaca, Aralkum, Marnost… Nevím jestli jsem ten „tahoun“, ale koncerty v Olomouci děláme s Hankou od 6.6.2006. Od té doby se na dělání koncertů namotali další lidi, někteří už jsou dávno pryč a jiní jsou v kolektivu relativně noví. Důležitým prostorem k formování aktuálního kolektivu byla bezesporu Galerie u Mloka. Tam začala spolupráce s Marou Kroupou a Marou Horynou (tehda Dialog crew a následně Mandala v Kopřivnici). Mara Kroupa byl spojkou mezi skaters z SF MINI crew a koncertní partou. Oťukali jsme možnosti na staré MINI, udělali testovací koncert a ono to začlo fungovat. Na staré MINI se zformoval dnešní aktuální koncertní kolektiv a poté, co jsme museli prostory staré Mini opustit, hledali jsme nové. Takové, aby vyhovovaly jak kapelám ke zkoušení, skaters pro minirampu, tak koncertnímu kolektivu. SF MINI je teda prostor, kde se krom koncertů hlavně zkouší a jezdí v minirampě.

Určitě by spousty lidí zajímalo jakým sítem musí kapely projít, aby si u vás mohly zahrát a jaké jsou důvody pro striktní zamítnutí.

Johny: Ty síta jsou zhruba dvě: jednak jde o kapacitní možnosti. Snažíme se, aby nebyly na SF MINI víc jak dva koncerty měsíčně. Důvodem je snaha nepřehltit nabídku možností, přece jen jsou i jiné koncerty na jiných místech a ne každý je diehard, schopný dát tunu koncertů měsíčně. Tohle samozřejmě není úplně striktní a občas je koncertů víc, některé možnosti se odmítnout nedají.
Další síto, a to je to hlavní, vychází z toho, že se pohybujeme se v HC/punkovém prostředí, takže některé hranice jsou jasné a kapely, které by propagovaly záležitosti typu rasismus, sexismus, homofobie apod. u nás hrát nebudou! Tohle funguje tak nějak přirozeně a samozřejmě. Jinak si myslím, že je dobrý zdi spíš bourat než stavět a tudíž být otevřený a hledat, co máme společného, ne co nás rozděluje.

sAm: Parta je různorodá, každý má nějaké své představy a oblíbené kapely. Obecně asi platí, že neděláme kapely, který jsou nějak sponzorovaný a tak … nějaký kádrování se ale myslím nekoná. Všem nám jde hlavně o tu energii a podporu DIY kapel, takže od toho se asi nakonec vše odráží.

Blum: V koncertním kolektivu je nás myslim 8 a každý je napojený na své kontakty. Prvním sítem je teda skupina kapel, které jsou na toho či onoho napojeni. Já osobně mám to síto dost osobní. Kapel píše mraky, ale většina jsou anonymní poptávky o koncert. Tyhle jdou většinou mimo mě, protože ani nemám kapacitu na to si kapelu vůbec proklepnout. Většinou do kolektivního pléna hážu kapely našich kámošů, nebo kapel, které mám fakt rád. Pak jsou určitě ověřené kontakty, u kterých tak nějak vím, že nešlápneme vedle a vlastně si tak i trochu vzájemně vypomáháme. Nemám rád moc ambiciózní a přehnaně snažící se kapely, takže pokud mi píše booking agent nebo jsou kapely zastoupeny nějakým sponzorem, jde to většinou mimo mě. Naše kontakty vychází z hc/punk prostředí a zatím jsem se nesetkal s tím, že bychom ideologicky nějakou kapelu odmítli.

S jakými problémy se váš kolektiv nejčastěji potýká, ať už jsou pořadatelské nebo mezilidské?

sAm: S časovými? Že každá sranda něco stojí a né vždy na kapely dorazí očekávaný počet návštěvníků? Sám bych to ale neoznačil za problémy, osobně si vážím všech v partě lidsky a jsem rád, že se děje, co děje … a snad ještě nějaký čas dít bude.

Z čeho je váš prostor financován? Nejde přímo o zdroje, jen spíše o způsob a co by vám případně pomohlo v tomto směru.

sAm: To přenechám povolanějším.

Blum: Platíme nájem, ten společně s energiemi není vůbec levný. Našli jsme ale koncept, který může vést k udržitelnosti celého prostoru. Takže na 2/3 nákladu se skládá poměrně velká parta uživatelů (7 kapel, skaters….). Další 1/3 dává dohromady koncertní kolektiv, který vydělává ze vstupného. Měli bychom dělat dva koncerty do měsíce, abychom byli schopni zaplatit to minimum co potřebujeme. Pořád to ale všechno nestačí ke 100% ufinancování a tak část nákladů na energie hledáme kde se dá. Benefiční koncerty nebo benefiční vaření kávy na Fluff festu nám v tom docela pomáhají.

Vím, že je vás v kolektivu několik a musí panovat shoda ve výběru kapel…? Vítězí většina, či jednohlasně?

sAm: Na nějakých stylech, kapelách panuje shoda téměř jednohlasná, na jiných se nesejdeme … co člověk to názor a jiná oblíbená kapela. Za sebe mohu říct, že mě baví hlavně to, že se jako parta sejdeme, ikdyž je jasný, že né vždycky máme „čistou hlavu“ a čas je na koncert. Prima je se po rušném dni prostě jako parta potkat, to beru jako základ. Kapely děláme samé super a cool!

Blum: Vítězí něco jako konsenzus. Všichni tak nějak máme soudnost a nechceme koncertní prostor zahltit, přestože každý z nás má určité preference. Většinou pokud někdo z kolektivu o koncert opravdu stojí, ostatní pomůžou dle vlastních sil, ikdyž se jedná o koncert, který někoho zrovna nezajímá. Pak jsou koncerty, u kterých si myslíme, že jsou zajímavé a tak nějak se na nich shodneme všichni. Pak jsou poptávky, které nám přijdou zajímavé a tak hledáme minimální počet lidí, kteří se do koncertu zapojí. Pokud se nepletu, tak nikdy nezaznělo nějaké veto.

Co byste nejradši úplně vytěsnili v úměře k pořádání koncertů?

Johny: Miluju koncerty, zažil jsem na nich tolik skvělých chvil a zážitků, které mi dodaly sílu do života! Takže jsem rád, že se můžu taky podílet na pořádání koncertů a být toho všeho součástí. Tudíž si nemám na co stěžovat. Jasně, občas se projeví spánkový deficit, někdy je náročná komunikace s lidma, jindy se úplně nepodaří to, o co jsem se snažil… ale to jsou ve výsledku všechno banality. Jak zpívají Converge „This world owes us nothing, but a hard road to walk“.

sAm: Práci?

Blum: Zbytečné kapely.

Zabývá se váš pořadatelský kolektiv i dalšími aktivitami?

sAm: Každej z party má myslím svých dalších aktivit nespočet. Já jsem stále zcela nepohřbil Samuel Records, distro, How Can Limo Kid Kill Your Dreams? a co já vím ještě …

Blum: 2 koncerty v měsíci, hraní s vlastníma kapelama zabere hodně času a taky bychom si chtěli hledat čas jen tak pro sebe. Nicméně s některými z koncertního kolektivu provozujeme družstvo BlackSeeds. Dovážíme a distribuujeme Zapatistickou kávu (blackseeds.net). Máme distro s deskama, časákama a knihama, to ale jde ruku v ruce k SF MINI. Částečně se podílím na Fluff festu. Dřív jsem byl aktivnější v hnutí za osvobození zvířat a to vedle toho nedostatku času taky uhaslo díky nechuti přispívat k dnešnímu trendy veganství.

Zajímá mě, jestli se u vás daří lákat nové mladé návštěvníky, či je to jako u nás a chodí pouze ty co už chodí třeba posledních x let?

sAm: Sestava je na různých koncertech různá, osobně jsem již několikrát přemýšlel nad nějakým algoritmem, ale nic jsem nevymyslel. Já mohu říct, že mě to všechno stále baví, hlavně nové kapely!!!! a snažím se nějak pomáhat, najít se v tom a neztratit sebe ani nadšení. Co baví mladší návštěvníky fakt nevím! To jsem nezjistil … Já jsem už starej 🙂

Vzkaz na závěr? Rozloučení?

sAm: Zdravím z lesů! Hledejte nové DIY kapely, jezděte na kole a držte se! Hlavně zdraví!

Blum: Zbytečně se nesnaž!

Ps: V souvislosti s aktuálním děním ohledně koronaviru se spousta kulturních institucí dostává do špatné finanční situace. Pokud máte předplacené vstupné, zvažte vrácení vstupu. Pro jednotlivce je to pár kaček, pro provozovatele klubu je to velká pomoc. Nezávislé prostory jsou na tom bez všech možných grantů ještě hůř. I SF Mini bude mít výpadek v koncertech, ale nájem zaplatit musíme. Nějaká finanční pomoc se bude hodit. Jako první aktivitu v tomto směru bychom rádi zorganizovali benefit hned po té, co to bude možné. Díky SF MINI crew

http://sfmini.musicforliberation.com
www.facebook.com/SF-CREW-333782833326512

 

Další díly:

01 – Slap fest
03 – Ještědská odysea
04 – Fluff fest
05 – Fear fest
06 – D-Beat Maffia
07 – Rosa Punx Collective
08 – Slave X One DIY shows

Vložil: Buky
13.03.2020