Rozhovory s pořadatelskými kolektivy 01: SLAP FEST

Dnešním rozhovorem uvádíme první díl z chystané série rozhovorů s pořadatelskými kolektivy. V tomto se zaměříme na SLAP FEST, který se od roku 2017 každoročně koná v západočeském Tachově. I přes účast některých hlučných hudebních těles působí SLAP FEST spíše komorně (k čemuž značně přispívá hostící areál), což ale rozhodně není myšleno jakkoliv hanlivě, naopak – celá akce dýchá takřka rodinnou pohodou a atmosféra se nese v ryze přátelském a uvolněném duchu. Podobně jako následující rozhovor, který připravil Ro Mat.

Ahoj kluci, nejdříve bych chtěl představit vás dva jako organizátory skvělého festivalu Slap fest v Tachově, v jednom z nejlepších venkovních prostor, Zámecké zahrady místního muzea. Takže se prosím představte a řekněte, kdy váš festival vzniknul, kolik bylo již ročníků, jaké má poselství či jaký nese význam název tohoto počinu.

Benji: Ahoj, první SLAP Fest byl v roce 2017, takže za sebou máme tři ročníky. Sedli jsme si s Viktorem někdy v létě 2016 v jedný místní hospodě a řešili tehdejší situaci ohledně pořádání akcí v Tachově. Tou dobou u nás bylo dost mrtvo, jeden super prostor zanikl a kromě dvou místních agrofestů v létě se u nás nic nedělo. Na tohle setkání jsme navazovali a dali postupně dohromady SLAP, kterej měl opět trošku oživit zájem o okrajový žánry a poskytnout lidem útočiště, který u nás v regionu chybělo.

Význam názvu směřuje k tehdejší koncertní situaci, kterou jsem už zmiňoval. Slap jako facka, která tě má probrat. Abys otevřel oči, poslouchal, zvedl zadek z pohovky… nevyhazoval bordel všude kolem, nebyl lhostejnej k tomu, že zase nějak přibylo nácků, nezabíjel všechno živý kolem sebe… dá se to použít na hodně myšlenek a ten název od začátku vystihoval to, co jsme při jeho tvoření měli na srdci a co by se kolem něj mělo točit.

Klasická otázka, která nás zajímá asi všechny. Je to dítě životaschopné a podařilo se v prvních ročnících být v plusu?

Benji: Dítě životaschopné je. Nicméně je velice náročné, haha. Chceš zajistit všem zúčastněným co nejlepší zážitek, podle toho to samozřejmě odpovídá. Ze všech ročníků jsme byli v zelených číslech jen jednou. Ale to se bavíme o financích. To, co ve mně po každým ročníku zůstalo, se nedá vyjádřit ve financích. Když potkám na SLAPu někoho, kdo jede několikrát za sebou přes půl republiky, po roce zase vidět několik lidí, na který si kdykoli rád udělám čas, s podobným názorem na věci kolem a cítí se na akci skoro jako doma, z toho mám fakt radost a to mě baví.

Viktor: Určitě jo, přestože návštěvnost každým rokem klesá, tj fakt, nemyslím si, že tenhle trend bude pokračovat. Stále se motáme kolem 150~200 lidí v areálu, což je super, vzhledem k typu a žánru festivalu, a tím, že se celkový rozpočet nedostává do žádných dramatických čísel, nehrozí, že by nás to oba zruinovalo a… SLAP skončil. Pravdou je, že po těch třech ročnících určitě více a pečlivěji počítáme, vybíráme kapely, respektive… já, přiznám se, jsem dříve cash za kapelu neřešil, hlavně, že jsem si tzv. „splnil sen“… nyní už máme i jiné výdaje a priority, a tak už celkem ostře vidím rozdíl v tom, jestli za 10 tisíc pozvat 5 kapel nebo jednu, a nebo jestli za 5 tisíc pozvat 2 kapely zvenčí nebo jednu z Prahy, příklad. Rozhodně tu neplatí „levnější = horší“, „dražší = lepší“, mnohdy je cena kapely zkrátka nepřijatelná, pro nás… bohužel.

Jak máte rozdělené povinnosti okolo festu? A dohadujete se hodně či vám to jde jak na drátku?

Benji: Byrokracii, úřady, občerstvení, areál, lidi na hlídání areálu přes noc, případně nějaký pronájmy noclehů pro kapely, řeším já. Viktor má na starosti web, grafiku (plakáty, flyery, plachta na stage) a víceméně facebook. Kapely se snažíme řešit 50/50. Ovšem v kapelách jsme byli vždycky zajedno. S čímkoli jsme přišli jeden za druhým, vždycky bylo pozitivně přijato. S Viktorem se známe celej život a vlastně mimo fest ani nemáme moc možnost spolu trávit několik dní pospolu, takže já si to užívám. Je kolem hodně lidí, chceš, aby všecko bylo super, takže občas nějaký emoce proběhnou, přirozeně. Lidi, kteří pomáhají přímo při přípravách festu a v den festu, už máme za ty roky určený a ozkoušený, kdy každý sáhl mezi své koně. Za to co pro nás každý rok dělají jim samozřejmě patří velký díky!

Viktor: Souhlasim, všechno sedí.

Největší zádrhel a největší úspěch?

Benji: Největší zádrhel… spíš pro mě zklamání. Že jde návštěvnost každým rokem dolů. Na dvě stovky jsme vlastně dosáhli jen první ročník a z Tachova chodí hodně málo lidí. Největší úspěch je pro mě to, že nás to pořád ještě baví a funguje to.

Viktor: Ty jo, zádrhel teď úplně nevím. Za úspěch beru asi SLAP jako takový. Jsem strašně rád, že jsme dokázali všechny naše nápady, myšlenky a řeči zhmotnit, a neskončilo to jen u počmáranýho papíru a prázdných půllitrů.

Vím, že odhalujete kapely postupně, pojďte nám tedy říct něco ke kapelám na letošní ročník, které jsou již venku?

Benji: Vezmu to postupně. PiriReis jsou emo-violence smršť s nasranym ženským vokálem z Malajsie. Dostal jsem nabídku od klučiny z Kÿhl, kterýmu jsem pomáhal s jedním koncertem v Čechách, a který jsem se snažil dohonit už na SLAP’19 (mmj jsou další zveřejněná kapela) pro jejich originální zvuk, že by dorazili na SLAP’20 právě s Piri. To se nedalo odmítnout. Kapela z Malajsie v Tachově snad nikdy nebyla. Vyjádření k Edith nechám na Viktorovi, ať mu nelezu do zelí. Fvtvre, kdo by neznal Fvtvre. Skvěle sehraný a vyhraný kluci, všichni velký profesionálové s kupou zkušeností z velkých kapel a moc sympatický kluci. Jedna z mála kapel, která si u nás opakovaně najde místo hned ob rok. Letos přivezou na SLAP novou desku. A poslední zveřejněná kapela jsou Amer z Rakouska. Post-metal lízlej blackem. Kluci pojedou menší tour. Před pár dny vydali EP a zní to opět tak hutně jako předchozí nahrávky.

Viktor: Jasný, tak jen doplním, stručně. Edith z Benešova. Moc mě baví, bytostně, hudebně. Sami vlastně neví, kam se zařadit, ale za mě… je to takový správný žánrový kočkopes. Alternativa jak vyšitá, texty abstraktní, přesto výmluvný, trochu řev, klávesy a hlavně… dvě basy! Kapela, která přesně zapadá a bude ideálním můstkem pro přechod z „měkčí“ části programu do tvrdší.

Zatím poslední zveřejněnou kapelou jsou Branko’sBridge z Prahy. Garážovka, která v klidu snese i velká pódia. Kluci jsou totiž na svůj věk a na to, že hrajou relativně chvíli, neskutečně vyhraní a profesionální. Poprvé jsem je slyšel na Open Stage Pod Lampou, a po vystoupení na Metronomu jsem měl sakra jasno. Nevěřil jsem vlastním uším, všechny songy zněly jak z desky, zpěv King Krule, vybrnkávačky, kvákadla, energie, rambajz, všechno tam je!

(aktuálně už jsou potvrzeni i Baestien – pozn. Buky)

Vím, že jste stáli o to, aby na festivalu byla vegan kuchyně, zajišťuje ji Dolmen Oáza ze Sokolova a její dobroty můžete znát i z FalconBurns festivalu. Jak se lidi (místní) tváří na nemožnost si dát párek z masa či nevím … Prostě zvíře? Negativní či dobré reakce?

Benji: Já osobně se nedoslechl od nikoho o tom, že by si chtěl dát něco z masa a vadilo mu, že je na festu jen vegan jídlo. Naopak to masožrouti kvitují s tím, že když jí maso tak často, rádi si dají jeden den komplet bez masa. Další věc je, že pokrmy od Oázy jsou strašně chutný a udělaný opravdu prvotřídně, možná i to je důvod, proč to tak pozitivně přijímají. Hodně si chválím to, že k nám s sebou přivezli a zapojili lidi s handicapem. Oáza je špička!

Viktor: Souhlasím, všechno sedí.

Chystáte nějaké významné změny v letošním ročníku ať už organizačně či v přístupu … Prostě cokoliv 🙂

Benji: Jasně. Každý rok se snažíme přijít s něčím, co u nás v předešlých ročnících buď nebylo k vidění, anebo nebylo možné. Letos bude asi největší změna to, že by měla stage fungovat do 23:00, nikoli do 22:00 jako v předešlých letech. Vedl jsem na tohle téma rozhovor na místním úřadě a v březnu by mělo být posvěceno tajemníkem. Jak sám víš, každý rok jsme jeli dost na press, jediná kapela neměla vlastně ani hodinu čistýho času na to se připravit na stage a odehrát svůj set. Takže když se podělalo něco jedný kapele, už se to vezlo a kousali jsme si nehty, abychom stihli skončit do desíti. Naštěstí se to zatím bez větších potíží stihlo. V Tachově ti stojí ve 22:00 u vrat chlupatý a třesou se na to, aby ti mohli tuhle pro ně nepochopitelnou událost vypnout. Což samozřejmě nakonec ještě podporují celodenní volání místních s obdobným názorem… Takže hraní do 23:00 je pro nás vítaná změna, budeme mít větší rezervu v případě komplikací někoho z účinkujících.

Viktor: Vše řečeno. Snad jen zmíním, že jsme se v minulosti pokusili připojit k programu Čistý festival, jehož myšlenka koresponduje s tou naší, ale… když jsem tak koukal na výpis certifikovaných festivalů, pochopil jsem, proč to nevyšlo, tahle sranda zřejmě není pro akce s návštěvností pod 5000, haha. Škoda no. Ale coo, vem to čert, jen papír a asi žádná věda, koupit více barevných pytlů. To zvládneme.

Jak se chovají návštěvníci, chcete jim něco vzkázat?

Benji: Návštěvníkům chci jednoznačně poděkovat. Chovají se skvěle, nenechávají po sobě nepořádek, nikdy se neodehrál žádný konflikt, krádež, nic. A na afterparty za to umí slušně vzít.

Viktor: Musim říct, že návštěvníci vždycky úplně v klidu, v pohodě, za to velké díky. Nikdy žádný hroty, řešičky, a co se týče nepořádku, tak po zavedení vratných kelímků, nám tahle starost vlastně úplně vymizela… super.

Co vám jako pořadatelům vadí, přístup kapel, úřadů, návštěvníků…

Benji:  Mimo to, co jsem už zmiňoval mě asi nenapadá nic většího, co by stálo za zmínku. Úřady jsou prostě jen nutnost, která díky práci tamějších lidí ve výsledku není zase až takové zlo. Snaží se nám vycházet vstříc, pokud je to jen trochu možné.

Viktor: Vše řečeno.

Vzkaz na konec?

Benji: Závěr nechám děkovačkám. Děkuju Ti za možnost rozhovoru, vážím si toho. Díky lidem, kteří si nacházejí a najdou cestu na SLAP, jen vy držíte festival naživu. Díky všem, kdo každý rok pomáhají při přípravách, v den festu a při úklidu. Díky kapelám, že máte pořád zájem k nám jezdit, i když před pódiem nestojí 500 lidí. Díky rodině, že koušou, že jsem celý týden před festem, kvůli jeho připravám, mimo barák a na co si ještě beru v práci dovolenou. Zkrátka díky všem, kdo jsou se SLAPem jakkoli spjatí. Všichni se opatrujte, dávejte pozor a nemějte v pi*i!

Viktor: Vše řečeno a podepisuji se pod to.

https://slapfest.cz
www.facebook.com/events/slap-fest/slap-fest-2020/2443214659101269/

Následující díly:

02 – SF mini Crew
03 – Ještědská odysea
04 – Fluff fest
05 – Fear fest
06 – D-Beat Maffia
07 – Rosa Punx Collective
08 – Slave X One DIY shows

Vložil: Buky
08.02.2020