Rozhovory s pořadatelskými kolektivy 05: FEAR FEST

V pátém díle série rozhovorů s domácími pořadatelskými kolektivy se zaměříme na partu, pořádající každoročně dvoudenní DIY festival Fear Fest. Původně ještě jako Punx Picnic se v roce 2015 přesunul ze Siřemi u Blšan do Prahy a co se týče hudebního zaměření, v podstatě volně navazuje na tradici akcí jako byly Enemy of the Sun nebo Play Fast Or Dont. Koncem května tak vždy potěší zejména příznivce špinavějších odnoží hardcore/punku se zaměřením hlavně na crust, d-beat, stenchcore, ovšem nezůstává pochopitelně pouze u nich. Ani letošní rok neměl být vyjímkou, bohužel pandemická situace Fear Festu vystavila pro rok 2020 stopku. Otázky Buky.

Zdravíčko, původně se tenhle rozhovor měl vést ve veselejším duchu, nicméně okolnosti tomu tak nechtěly. Nejde začít jinak než otázkou na tělo. Fear Fest byl vzhledem k termínu konání (konec května) v čele festivalů, který z důvodu pantemie a nouzového stavu letošní ročník odpískaly. Co všechno pro vás jakožto organizátory zrušení letošního ročníku znamená v praxi a jaké má nebo bude mít dopady?

Znamená to pouze stres s vrácením peněz za letenky (viz další odpověď) a odsunutí více stresu o rok později. Jinak samozřejmě desítky hodin práce a energie nás všech, které přišly vniveč. A na druhou stranu ušetřený stres a energie z náročného víkendu.

Vystoupení Meanwhile mělo být exkluzivní pro Fear Fest. Jak to probíhalo např. s rušením letenek a jak se k tomu postavila letecká společnost, vyšli vstříc ohledně vrácení peněz nebo je situace komplikovanější?

Tak současný stav (tj. 1. 6. 2020) je ten, že se stále čeká co nám vlastně ČSA vrátí. Jestli love (což preferujeme) nebo vouchery (což nechceme). Nejhorší na tom bylo čekat v podstatě do poslední chvíle, respektive přesně do času odletů a příletů jestli budou opravdu zrušené. Protože aerolinky pokud chceš zrušit něco před termínem peníze nevrací. A pokud ti něco vrátí tak jenom nějaký minimální storno poplatek a celá platba poté propadá.

Roman: Nejde jen o letenky, ale třeba i o peníze za hostel. Co se týče letenek, komunikace na bodu 0, maximálně vyplnit dotazník na webu, ale i tak mi ČSA vysvětlilo, že zrušený let neznamená zrušená letenka. A že pokud máte koupenou zpáteční letenku na jméno, tak i když Vám první let zruší, zpáteční let platí a je Váš problém když neletíte. Peníze se jim vracet nechce, tlačí to na voucher, a to ještě jen za jednu cestu, jelikož 25. 5. ČSA oficiálně lítalo.

Jak fungovala domluva se zahraničníma kapelama? Přišel podnět ohledně odsunu na rok 2021 spíš od vás nebo to šlo tak nějak vzájemně s ohledem na současný (i budoucí) stav? Byly kapely vstřícné ohledně posunutí na další rok?

Byli jsme v podstatě zlí a struční. Všem jsme oznámili, že se Fear Fest ruší a přesouvá na příští rok a je jenom na nich jestli budou součástí ročníku 2021. To pro nás i znamená méně starostí s vymýšlením line-upu na příští rok ….

Dá se tedy odhanout v jaké míře se podaří line-up zachovat? Pochopitelně nikdo neví co bude za rok, spíš narážím na to, jestli některé kapely už předem neřekly, že na ten další ročník se zkrátka z důvodů XY nedostanou.

Podle nás je moc brzy něco takového už teď potvrzovat. Samozřejmě oficiální prohlášení a plány počítají se stejným line-upem i pro příští rok. Zatím žádná kapela svoje pravděpodobné vystoupení v roce 2021 nezrušila.

Zakoupené vouchery pro návštěvníky Fear Festu budou platit i na příští rok. Jak na to reagovali lidi ohledně vracení / nevracení zakoupených voucherů a lze už nyní – po skoro třech týdnech od oznámení (otázky vznikaly v druhé polovině dubna – pozn. Buky) – načrtnout jaká část z nich se rozhodla „vstupenku“ vrátit?

Prodali jsme cca 20 lístků. Nikdo se neozval. Ale na druhou stranu … jsme stále trochu otrávení z toho jak to dopadlo, takže jsme ani nikoho nekontaktovali. Tak nějak spoléháme na solidárnost a samozřejmě pokud se někdo ozve … budeme to řešit individuálně.

Roman: Pokud jsme nasraní na ČSA, které nechce vrátit prachy za letenky a moc nekomunikuje. Tak samozřejmě pokud se někdo ozve a bude chtít prachy za vstup vrátit, tak je vrátíme, ale budeme mnohem radši pokud by lidé počkali a nechali si je na příští rok.

Pokračujme tedy dál v původně zamýšleném duchu a navažme na předchozí rozhovory s organizátorskými kolektivy. Povězte nám tedy něco o historii festivalu a řekněte třeba, kde se vůbec vzal název FEAR FEST (nahradit poněkud omšelé „Punx Picnic“ byl z mého pohledu skoro nezbytný krok). Má název nějaký konkrétnější pozadí krom toho, že vystupující kapely jsou obvykle čirý zlo? 😉

Tak na změnu názvu sis v podstatě odpověděl sám. Chtěli jsme se nějak odlišit od těch desítek Punx Picniců, které se konají nejenom v ČR po celé léto. Fear Fest = celá „fest“ skupina je v podstatě poslední line-up Fear Of Extinction. Takže jsme si trochu ulehčili s názvem práci. Navíc to zní docela dobře ne?

Kolik lidí se na organizaci podílí a jak jsou rozdělené jejich role? Jedná se ustálený kolektiv nebo je pevná základna a kolem ní se to mění?

Viz předchozí odpověď. Ustálený kolektiv jsme 4 kusy. Plánujeme a dáváme dohromady line-up. Line-up tak nějak všichni dohromady a ve fázi, když jdeme na nějaké konkrétní úkoly, tak to máme rozdělené stabilně, že Mirek – propagace, předprodej, komunikace s kapelama, Roman – letenky, ubytování, komunikace s kapelama, Pepa – zvuk, rezervace místa a věci kolem toho, komunikace s kapelama, Karl – co je třeba, komunikace s kapelama a největší měrou pomoc na místě přímo při konání festu, Karel zvládne bejt celé dva dny na vstupu. Plus se na nás postupem vždycky nabalí někdo, kdo nám pomůže s dalšíma věcma (grafika – Steffi, kapely – Kanár) atd. atd. Ale je to max. tak 6 – 8 lidí.

Každoročně se FF koná v Modré Vopici, kde zřejmě hrálo roli i to, že se dá kombinovat hraní venku i vevnitř. Padla tahle volba hned nebo se šlo cestou nejmenšího odporu? O pražácích se na venkově traduje, že se jim zrovna nechce jezdit na druhej konec města, řešili jste v tomto směru i nějakou logistiku a (ne)strategičnost polohy?

Je to tak. Plus se vlastně staráme jenom o kapely a ne o občerstvení. Což má svoje výhody i nevýhody. Jéžiš. Logistiku a polohu řešíme každej rok a nakonec stejně vždycky skončíme u Vopice. Jediný co řešíme kolem Vopice skoro každej rok jsou snahy různých pochybných kapel hrát ve Vopici a tudíž všechno hlídáme, sledujeme a reagujeme na podněty. Už jsme takhle párkrát museli zasáhnout přímo s majiteli Vopice.

Byla v řešení s klubem varianta toho, že by se na akci neprodávaly např. klobásy a akce byla čistě meat-free? V loňském roce jste měli spolupráci s nedalekou veganskou Bubu´s Kitchen, kde byla při koupi vstupenky sleva na jídlo, což se podle mých informací celkem osvědčilo. Jaké jste měli ohlasy vy a zvažovali jste tuhle variantu i pro letošní ročník?

Jo letos jsme chtěli s Bubu zase spolupracovat. Klobásy bohužel neovlivníme. To je čistě věc provozovatele Vopice. To je jedna z mála skvrnek na týhle spolupráci. Zatím se nám ale nestalo, že by to někdo chtěl nějak radikálně řešit třeba i přímo na místě. Asi ty klobásy zase tolik nevadí.

Jaká je návštěvnost? Roste nebo stagnuje?

Hm. Dalo by se říct, že stagnuje. A teď je otázka jestli je to dobře nebo špatně. Návštěvnost při nejlepších ročnících (poslední dva) byla cca 300 – 350 lidí na den (sobota). Což je pro nás při nákladech na kapely, kdy jediný zdroj financí jsou opravdu pouze peníze ze vstupného (jídlo ani pití neprodáváme a žádnej deal s Vopicí ani nějakým sponzorem taky nemáme) a jsme každý rok na hraně zaplacení všech nákladů spojených s Fear Festem. Respektive jsme neustále v lehkém mínusu.

Dá se odhadnout poměr domácích a zahraničních návštěvníků?

Já bych to tipnul 70 na 30, možná 60 na 40 pro zahraniční. Přece jenom je u nás pivo levnější než v okolních státech, tudíž na zahraniční návštěvníky docela spoléháme.

Na festivalu se pravidelně objevují velká jména jako Deviated Instinct, Asocial, Hellkrusher, Mob 47, Meanwhile a podobně, plníte si účastí takových kapel i svoje sny? Máte ještě nějaké vysněné jméno, které byste na festivalu rádi viděli?

Nevím jestli to u všech, ale určitě někdo z celé party si ty sny plní. Navíc jsme zatím měli ze 100% štěstí na lidi v těhle kapelách, kdy se jednalo o sympatické a bezproblémové lidi, což zpětně fakt dost hřeje. O takových Hellkrusher budeme asi pět chválu až do konce našich životů. Vysněná jména. Samozřejmě pokud se na něčem shodneme a zkusíme kontaktovat, tak jde téměř vždy o kapely, které chceme všichni někdy naživo vidět nebo víme, že tady třeba nikdy nehráli (nebo naposledy před 20 lety atp.). Jména kapel máme a protože chceme potencionální návštěvníky překvapit, necháme si je zatím pro sebe.

Máte vůbec čas si festival i nějakým způsobem (kapely, atd.) užít nebo je to pro vás čistě pracovně strávenej dvojden a na zábavu prostě není prostor?

Ale jo. Pátek je sice hodně v kvapíku, ale v sobotu, pokud není žádnej průser, si to myslím užíváme všichni. Ale je pravda, že v neděli to z nás všechno spadne a pak se třeba pár měsíců nevidíme ani se nesnažíme navzájem kontaktovat.

Co považujete za největší úskalí během organizace a konání festivalu?

Peníze. Je to sice hodně povrchní, ale je to tak. A čas, toho máme všichni čím dál míň.

Díky za rozhovor a držím palce do dalších ročníků.

https://punxpicnic.com
www.facebook.com/fearfestpraha

Další díly:

01 – Slap fest
02 – SF Mini
03 – Ještědská odysea
04 – Fluff fest
06 – D-Beat Maffia
07 – Rosa Punx Collective
08 – Slave X One DIY shows

Vložil: Buky
03.06.2020