Pět ran do klobouku – díl 5.

Navazujeme na starou tradici mini-rozhovorů pro Periferia.cz, když se u nás v roce 2010 objevila Pětka Pepy Melena a o rok později pak Vizitka Jana Cézara. I v letošní sérii nazvané „Pět ran do klobouku“ (pamětníci vědí…) pokládáme totožnou pětici otázek různým osobnostem napříč hc/punkovým rybníčkem.

V pátém díle odpovídali:
Datra (RozpoR)
Semi (xMartinezz Photographyx)
Kanár (Encore, Black Apirin)
Martin (Scalp, Kazimír zin)
Roman (Baestien)

Co tě nejvíc zaujalo nebo v tobě zanechalo nejsilnější dojem, anebo ještě líp, co se ti ihned vybaví, když se někdo zeptá na rok 2017? A nemusí to ani být vůbec z hudební oblasti.

Datra: Priznám sa, že ma táto otázka zaskočila, pretože nič konkrétne špecifické sa mi na prvé, druhé ani tretie zamyslenie nevybavilo. Nakoniec ma napadlo, že vlastne najvýraznejšou vecou v mojom živote v minulom roku bolo vydanie rozprávkovej knižky Karkulkove rozprávky spolu s mojou mamou.

Semi: Hele určitě koncert BATTERY v pražský Eternii. Za prvý to není tak dlouho, co se to událo, a za druhý, já co neměl to štěstí je vidět před dvaceti rokama, jsem si to neskutečně užil. A prostě když navíc jako fotograf fotíš kapelu, co na tebe nějakým způsobem měla vliv, to už je dobrá kombinace. Pak se mi ještě vybaví projekt / kapela PROTIJED, páč, a to si přiznejme, pravověrných straight edge kapel je tu jak šafránu 😀 Myslim, že to byl celkem povedenej rok, jak na koncerty, tak fajn desky. Jo a rok 2017 byl taky rokem, kdy jsem ve svých 40 poprvý jel bikrosový závody, ať nejsme jen u tý muziky.

Kanár: DOOM na Fluffu. Když hráli, zapadalo slunce a jejich set dostal neuveřitelnou atmosféru. Nehledě na to, že bylo vedro jak prase a 50-letý pánové tam vysekli  50-minutovej set bez pauz.

Martin: Okamžitá asociace je Trump. 20. ledna 2017 se stal americkým prezidentem. USA zhnědly. S tímto tématem se pojí i volby v Nizozemsku, kde se v roce 2017 sápala po moci (naštěstí neúspěšně) holadská verze Okamury – Geert Wilders. Nebo volby ve Francii, kde bylo zase prorokováno vítězství fašizující Le Penové. Studená sprcha pak byly podzimní volby u nás. Takže můj nejsilnější dojem z roku 2017 (stejně jako z několika předchozích let) je nervozita ze vzrůstajcící nesnášenlivosti v evropské společnosti a také strach z vlivu fake news a postfakticity na rozhodování lidí.
Z punkového života se pro mne stalo událostí roku to, že se SCALPu podařilo konečně vydat vinyl. Koncertní estráda, kterou jsme na podzim k příležitosti 10 let kapely odjeli, byla také skvělým i když vyčerpávajícím zážitkem. Nejlepší koncert byla akce na zahradě v kůlně v Němčicích na domažlicku. V prostoru o velikosti obejváku řádilo společně s náma cca 20 punkáčů, co tam přijeli z Hořovic čtyřma hipízáckejma obytňákama společně s kapelou KOSÍ GEN. Tohle miluju!
Nejsilnější hudební zážitek pak byli jednoznačně ACCIDENTE na Fluffu. Mezi vší tou uřvanou špivanou temnotou (nehodnotím, popisuju) se náhle z mraků vyklubalo španělské slunce a namalovalo všem rohlík od ucha k uchu. Spontánní, pozitivní, vřelé, veselé i melancholické. Takové to bylo. Poprvé na punkovém koncertě jsem měl vlhký oči.
No a co se výtvarného umění týče, tak velmi silný dojem ve mně zanechaly výstavy Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně, a skvělý byl i Krištof Kintera v Rudolfinu.

Roman: Rok 2017 se jednoznačně nesl v podobě únorového vydáni naši první desky s BAESTIEN, asi 20 tisíců km v dodávce s klukama, další věc, kterou si vybavím je, že se nám podařilo uspořádat první ročník Diy festu Falcon Burns u nás v Sokolově na zkušebně, on je to spíš takovej mega barák, ale je tam jen ta jedna jediná zkušebna 🙂

Která domácí kapela je podle tebe nejvíc „neprávem“ opomíjená / přehlížená? A proč si myslíš, že tomu tak je?

Datra: Mám pocit, že je to český ZPUTNIK. Tá kapela má super hudobné nápady, výborné texty, speváčku s neuveriteľným prejavom a hlasom a originálny zvuk. Napriek tomu sa mi zdá, že je trochu v tieni a stále mnohými neobjavená. Pre mňa nepochopiteľné!

Semi: Nějak si pod tím nedokážu nikoho vybavit. Protože pokud někdo chce a záleží mu na tom, tak prostě vidět je, a to minimálně na lokální úrovni. Jasně že tu bude spousta skrytejch a přesto fajn kapel, ale ty se prostě na povrch proderou.

Kanár: Dva muži z davu. Zasloužili by si do držky minimálně stejně jako ty zmrdi z Plzně.

Martin: Já jsem na rozdíl od některých předchozích přispěvatelů přesvědčen, že tu existují kapely, které jsou v ústranní a víc prostoru by si rozhodně zaloužily (rozhovory v hc/punk médiích, koncerty před známějšíma kapelama ze zahraničí, pozvání na festy). Tyhle grupy ale mají marketingové fígle a hlasité promo v paži, nejde jim o vypucovanou vizáž a nesnaží se za každou cenu vpasovat do určitého stylu. Jsou autentické, určitým způsobem zarputilé, vyvíjí vlastní aktivitu. Z těch co hrajou už nějaký ten pátek to mohou být třeba takoví KOMPLEX VINY, ASO NAGA, BOB… Tohle ale může změnit každý kdo dělá DIY akce! Máš pocit, že je nějaká kapela uhrančivá a přitom mimo záři reflektoru? Udělej jí koncert! Pomož jí!!

Roman: Opomíjenou neznám žádnou, jsou pouze kapely, které hraji méně ať už z jakýchkoliv důvodů, pak je na návštěvnících a posluchačích jestli si k nim najdou cestu na koncertech. Já mám rád všechny kapely, které hrají s názorem a poselstvím, ty většinou nejsou až tak masově zajímavé a líbivé. V každém případě držím palce všem, kteří se dají touto cestou a rozhodně se jim třeba i přes náš booking budeme snažit pomoc s koncerty, ať už třeba při cestě okolo na tour nebo jen tak.

Co tě poslední dobou nejvíc trápí ohledně stavu „scény“? A co naopak bereš jako největší pozitivum poslední doby?

Datra: Najviac mi leze na nervy stále častejšie alibistické relativizovanie a bagatelizovanie vazieb niektorých kapiel a osôb na ultrapravicu. Takisto aj zrovnávanie fašistov a antifašistov ako keby išlo o niečo podobné, pritom tieto dve skupiny sa naozaj nedajú zrovnávať, aspoň nie v podmienkach strednej / východnej Európy! Kto tvrdí, že antifašisti sú rovnakí ako fašisti, je proste hlúpy(a) kokot/piča a nežije naozaj v realite.
Ako veľké pozitívum naopak vnímam narastajúcu spoluprácu punkovej „scény“ s Lesoochranárskym zoskupením VLK (ekologická organizácia bojujúca za záchranu Karpatských lesov), na čom má podľa môjho neskromného názoru značnú zásluhu aj RozpoR.

Semi: Že by mě něco trápilo nebo že by mi to nedalo spát, tak takhle nevnímám asi nic. Jasně, jsou věci, který mi spíš chyběj a třeba bych je zas rád vnímal. Mě třeba dlouhodobě chyběj „proslovy“ během koncertů. Jo jsou to věci, který jsme třeba slyšeli už tisíckrát, ale každej má přece jen trošku jiný pojetí, jinak se vyjadřuje a hlavně na koncertech je dost mladejch lidí, který by něco z toho mohlo oslovit a donutí se zamyslet. A v návaznosti na to mi strašně chyběj vytištěný texty na koncertech, zúčastněných kapel. Možná to není úplně eko, ale v nejhorším ten papír se dá recyklovat. A možná je to trochu staromilský, ale mě vždycky bavilo si ty texty cestou domu, z koncertu, číst a pak schovávat. Ok, v době internetu a všech možnejch platforem se texty možná dají dohledat, ale tohle je prostě víc osobní a čest výjimkám, co to dělaj dodnes. A nebo pokud chtěj bejt kapely moderní a současný, bude mi stačit QR kod s odkazem na letáku 🙂  Co se mi líbí je pořád i nějaká ta solidarita a podporování se mezi kapelama. Vznikaj nový projekty, lidi maj zájem něco dělat, je spousta koncertů (někdy teda až moc, ale aspoň si člověk může vybrat). Já to i do budoucna vidím dost nadějně a i když si člověk občas povzdechne, myslím, že to tady pořád bude dobře fungovat.

Kanár: Upřímně, nevim, stejně jako kdysi, je mi to celkem fuk…

Martin: Popravdě, opletaček souvisejících s nějakou „scénou“ řeším čím dál víc míň a míň. Je ovšem pravda, že v poslední době se bavím myšlenkami na to, jak se punk v určitých ohledech podobá něčemu, co sám striktně odmítá a to je náboženství. Je tu určitý soubor svatých názorů (punkové desatero), o kterých se nepochybuje. Vzletné myšlenky, kterým se věří. Jsou tu svaté symboly (přeškrtlé anebo v kroužku), které se všude vystavují a na které se nešahá. Koncertní sál je chrám, kde se scházejí věřící, aby vyslechli kázání, které koreluje s jejich vírou. Na piedestaly jsou umístěny posmrtné podobizny svatých, kteří při šíření osvěty položili za punk játra anebo ledviny. Svatí Kawakami, Lemmy, Strummer, Vicious. Na ty se taky nešahá. I když to vlastně záleží na tom, k jaké církvi náležíte… Tohle je karikatura a ty jsou samozřejmě vždy úsměvné. Nicméně nekritickou víru v punkové písmo svaté na rozdíl od kritického myšlení potkávám v prostorách „scény“ docela nepříjemně často.

Roman: Nejvíc mě za poslední dobu trápí fenomén zavírání očí nad určitými věcmi, neustále někde čtu jak není důležitý názor, ale jen muzika. Říkám celý život ne věcem okolo pravičáků, fašounů, poslední dobou zhnědlých idiotů s agro mozkama a nemíním se s tím smířit. Debata s náckem a tolerování těhle názorů na koncertech je zlo a postupně se otupuje pohled lidí co v kapelach hrajou a pořádají koncerty. Nedávno jsme třeba opustili line-up jednoho většího metalového festivalu tady v CZ, kapely prorostlé sympatizanty SPD, IvČrn a dalších hoven na soupisce nám nedaly na výběr a spíš jsme se jen utvrdili, že akce mimo scénu jsou naprd. Nicméně některé hc kapely zůstaly na soupisce a po mém dotazu proč? Když vím, že veřejně proti tomuto vystupovali dříve, se mě dostalo třeba odpovědi, tohle budem řešit v klubech a na festech ne 🙂 Proti tomuto se ostře vyhrazujem a radši nebudeme hrát vůbec než tohle!

Ovlivnily tě i kapely / interpreti mimo hc/punk? Pokud ano, jaké?

Datra: Áno, mnohé. Bez poradia napríklad Boney M, Gamma Ray, Helloween, Hank 3, Fešáci, Miro Žbirka, Hattrick, soundtracky ako Posledný Mohykán, Braveheart, Barbar Conan, Ventil RG, ABBA, Miléne Farmer, a milión ďalších, na ktorých si teraz nespomeniem. Každopádne ma ale ovplyvňuje strašne veľa hudby a zvukov, ktoré sa ku mne dostanú…

Semi: Jo určitě! Ovlivnily/i a vlastně mě k němu i dostaly/i a i v současný době dost ovlivňujou. Asi nebudu úplně jmenovat, protože to bychom tu měli seznam kapel na 50 stránek. Ale na gymplu to byla bezpochybně ta grunge vlna okolo Nirvany, zalíbení v Guns n‘ Roses. Láska k Beastie Boys. Prostě ty mimo subkulturní vlivy jsou pro mě strašně důležitý a pomáhaj mi i občas trochu „utéct“ a zároveň se inspirovat. Já třeba dost často poslouchám Country Rádio a baví mě to. A chvíli na to si pak dám ten nejšpinavější black metal. Stejně jako mě baví motat se hiphopem nebo i tanečníma věcma. Bylo by to strašně omezující, kdybych zůstával v tý hc/punk bublině.

Kanár: Ale jo, Outlaw Country (Bob Wayne) a arabský blekmetaly (Narjahanam /Al namrood).

Martin: Mimo punku mě ovlivnil i hipec. Zejména v tom jak se v rapu pracuje s jazykem, frázováním, významy slov, strukturou rýmů. Na základce to byl Chaozz. Na střední pak Pio Squad, BPM, WWW, Prago Union, v současnoti TNKDLBL a úplně nejnověji – Michajlov! V punku mám hodně rád, když kapely používají chorus. Že by se tahle úchylka zaktivovala díky povinné docházce do dětského pěveckého sboru na ZŠ? To by mě děsilo, takže doufám, že ne.

Roman: Od mladých let jsem začal hned poslouchat hc kapely. Díky kamarádovi Dádovi (Ember, Lvmen), ke kterému jsem lozil už asi od 14 a přehraboval se v jeho deskách. Do dneška si ale pamatuju jak u nás doma hrály kapely jako Queen a Phudys nebo Doors, to kdyz slyším dneska, tak mě to potěší a zavzpomínam, ale že by mě ovlivnily, to vůbec.

Na co se nejvíc těšíš nebo čeho se nemůžeš dočkat v roce 2018? A opět to nemusí být pouze věc nebo událost, která je spojená s hudební scénou.

Datra: Aktuálne sa najviac teším určite na turné ROZPORU po rómskych osadách, ktoré práve chystáme na máj. Už máme dátumy, teraz riešime názov turné a presné lokality. Chceme to poriadne odpromovať a nakrútiť z toho krátky video-dokument. Robíme to v spolupráci so sociálnymi pracovníkmi a celé to má poukázať na neriešenie sociálneho problému rómskych osád a chudoby vôbec.

Semi: Já jsem si letos dal do plánů, že zas udělám výstavu koncertních fotek. Takže se na to hodně těším a doufám, že vše klapne. Teď aktuálně, co mě hodně potěšilo, je červnovej koncert MODERN LIFE IS WAR. Pořídil jsem si novej foťák, tak se těšim na focení a doufám, že i mimokoncertních fotek. Těšim se, že dám i letos nějaký závody na kole a nic si při tom neudělám 😀 Moc zvědavej jsem na koncerty BALACLAVY, to je pro mě jedna ze zásadních událostí 2018. Doufám, že vyjdou zajímavý desky a knížky, a že Deadpool 2 nebude zklamání …

Kanár: Tešim se až budu v léte sedět na Triglavu, čumet na jezero, pít lahváče a házet bobky kamzíků po expedičních americkejch alpinistech co se škrábou nahoru vybavený hůlkama na běžky a pískat si u toho „Like an Everflowing Stream“.

Martin: Už od roku 2015, kdy měl jít film „Hmyz“ režiséra Jana Švankmajera do kin, se na něj těším a když píšu slovo těším, myslím tím to, že se ho opravdu nemůžu dočkat. Je rok 2018, „Hmyz“ je dotočen a jde do kin. TĚŠÍM SE! Těším se na knihu Tomáše Poláčka o tom, jak prostopoval od jihu na sever Afriku (vychází na jaře). No a na poli punkových akcí je na obzoru koncert THE BABOON SHOW, a na ten se teším také a dost! V neposlední řadě se těším na státní pohřeb, který proběhne jak předpokládám a doufám již v tomto roce.

Roman: Letošní rok máme totálně nabitej koncertama, už teď víme asi o 30 domluvených akcích, můžu třeba vypíchnout Alerta Antifascista Death Fest 14, Izero fest v Polsku, těším se samozřejmě na Fluff, těším se až bude letos mému synovi 15 🙂 nejvíc se ale těším na setkávání s přáteli po celé ČR, lidé s kterými mě váže největší přátelství mimo kluky z kapely jsou většinou velmi daleko a jiná možnost než na koncertech není se potkat.

Další díly:
01 – Banán (Kovadlina), Skulda (Sheeva Yoga), Petra (Cerelitida), Michal (Encore)

02 – Šaman (Remek), Miki (Just War), Tom (See You In Hell), Berry (Magick Disk), Vasil (V.O.H.)


03 – OiOi Piratoi, Ľuba (Controlled Existence), Jiřina (Vegalité), Šroub (A-Brigade), Šakal (Rabies)


04 – Jirza (Czechcore), Bobík (Kids and Heroes), Trojka (Raw zine), Adrik (Punkgen), Grinch (Crumpit), Oliva (Fobia)


06 – Radek (Decultivate), Mára (Mörkhimmel), Míra (Kung-fu Girlz), Štůsa (At Folsom Prison), Tomáš Lichtle (Beton)


07 – Bilos (Malignant Tumour), Barvák (Insane Society), Ivan (Flowers For Whores), Honza (Samuel records), Syky (Rabies)


08 – Pavel (Slave X One DIY shows), Filip (Empty Hall Of Fame), Maxeek (Dezinfekce), Štelca (The Junk Food), Gargamel (Adacta)


09 – Adéla (Bajkazyl), Miruus (Brünner Todesmarsch), Petr (Pure Heart records), Michaela (Kids and Heroes), Dáša Fon Fľaša (Rubanisko)


10 – Charlie (Drom), Paaya (Festa Desperato), Tomsn (Just For Being), Michal (Heavy Metal Vomit Party), Vojta (Burning Steps)